image/svg+xml
image/svg+xml

Sıkça Sorulan Sorular

Ortak zorunlu derslere ilişkin sıkça sorulan sorular rehberi için TIKLAYINIZ.

Uzaktan eğitim nedir?

Farklı mekânlardaki öğrenci, öğretmen ve öğretim materyallerinin iletişim teknolojileri aracılığıyla bir araya getirildiği kurumsal bir eğitim faaliyetidir.

Uzaktan eğitim öğrencileri ile örgün eğitim mezunlarının hakları farklı mıdır?

Hayır. Uzaktan eğitim öğrencileri ve örgün öğretimde öğrenim gren öğrencilerin özlük hakları aynıdır.  Üniversitenin tüm olanaklarından örgün öğretim öğrencileri gibi uzaktan eğitim öğrencileri de yararlanabilmektedir. Ancak YÖK Genel Kurulu'nun 30.03.2017 tarihli Genel Kurul Kararı uyarınca "uzaktan eğitim programlarında düzenlenecek olan diplomalarda uzaktan eğitim ibaresinin yer alması" zorunlu hale getirilmiştir.

Öğrenci belgesi veya transkript belgesini nasıl alabilirim?

Öğrenim gördüğünüz fakülte/yüksekokul/enstitü bulunan öğrenci işleri bürosuna başvurabilirsiniz. Tezsiz yüksek lisans öğrencilerimiz ise ilgili enstitünün (sosyal bilimler enstitüsü, fen bilimleri enstitüsü gibi) öğrenci işlerine başvurabilirler. Ayrıca öğrenci belgelerini e-devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak alabilirsiniz.

 

Mezun olduğumda diplomamda "uzaktan eğitim" ibaresi yer alacak mıdır?

Evet. YÖK Genel Kurulu'nun 30.03.2017 tarihli Genel Kurul Kararı uyarınca "uzaktan eğitim programlarında düzenlenecek olan diplomalarda uzaktan eğitim ibaresinin yer alması" zorunlu hale getirilmiştir.

Uzaktan Eğitim programlarında sınavlar nasıl uygulanır? Sınav notumu nereden öğrenebilirim?

Uzaktan eğitimde vize (arasınav) sınavı internet üzerinden ya da ödev şeklinde yapılabilmektedir. Ancak final sınavları ise yüz yüze olarak Bartın Üniversitesi’nde bölümünüzün belirlediği tarih, yer ve saatte yapılmaktadır. Sınav notlarınızı ÖYS üzerinden değil, UBYS üzerinden görebilirsiniz.

ÖYS, Uzaktan eğitimde derslerin yürütüldüğü web tabanlı öğrenme ortamıdır. Derslerinize yönelik materyalleri görebildiğiniz, canlı derse katılımın gerçekleştiği, online sınav, anketlerin paylaşıldığı ortamdır. Uzaktan eğitimle alınan dersler öğrenme yönetim sisteminden yürütülmektedir. Sisteme giriş için https://bartin.almscloud.com/ adresini tıklayınız.

UBYS ise; kişisel bilgilerinizi, kayıt yaptırdığınız dersleri,  ders notlarınızı görebildiğiniz bilgi sistemidir. Sisteme giriş için http://ubys.bartin.edu.tr/ adresini tıklayınız.

Her iki ortamın kullanıcı adı ve şifresi farklıdır. Öğrenme yönetim sistemi ye giriş yapmak için gerekli kullanıcı adı ve şifrenizi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden; UBYS kullanıcı adı ve şifrenizi ise Bartın Üniversitesi Öğrenci işleri Daire Başkanlığı’ndan temin edebilirsiniz.  

 

Tezsiz yüksek lisans programlarına alım şartları nelerdir?

Bu bilgilere web sitemizde “Programlar” sekmesinde bulunan Tezsiz Yüksek Programları menüsünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilgili enstitü sayfasını (sosyal bilimler enstitüsü, fen bilimleri enstitüsü)  da ziyaret edebilirsiniz.

 

Uzaktan eğitimde dersler nasıl yürütülmektedir?

Uzaktan eğitimde dersler Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinden yürütülmektedir. ÖYS, derslerin yürütüldüğü web tabanlı öğrenme ortamıdır. Derslerinize yönelik materyalleri görebildiğiniz, canlı derse katılımın gerçekleştiği, online sınav, anketlerin paylaşıldığı ortamdır. ÖYS’ye giriş yapmak için https://bartin.almscloud.com/ adresini tıklayabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden “Sisteme Giriş” sekmesinden de giriş yapabilirsiniz.  ÖYS üzerinden uzaktan eğitimle aldığınız tüm derslerin haftalık olarak dokümanlarını görebilir, indirebilir ve inceleyebilirsiniz. Online yapılacak sınavınız varsa sınavınızı bu sistem üzerinden tamamlayabilirsiniz. ÖYS’ye bilgisayar üzerinden giriş yapabileceğiniz gibi, mobil cihazlarınızdan da ulaşabilirsiniz. Canlı dersleri mobil cihazınızdan takip edebilirsiniz.  Canlı dersleriniz kayıt edilmektedir. Katılamadığınız canlı dersleri kayıtlarını tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

Uzaktan eğitimde hangi programlarınız aktif olarak eğitim vermektedir?

1-Tezsiz Yüksek Lisans Programları

Sosyal Bilimleri Enstitüsü bünyesinde;

  •         Yönetim Bilişim Sistemleri
  •         İşletme
  •         Girişimcilik

Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde;

  •         Orman Mühendisliği
  •         Orman Endüstri Mühendisliği

2-Ortak Dersler

Üniversitemizde tüm lisans ve ön lisans programlarındaki ortak dersler;

  •          Türk Dili,
  •          İngilizce,
  •          Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi

 

Uzaktan eğitim ücretli midir?

Tezsiz yüksek programlarımız ücretli olup, gerekli alım ve başvuru bilgilerine “Programlar” sekmesi altında bulunan “Tezsiz Yüksek Lisans Programları” menüsünü tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Üniversitemiz bünyesinde merkezimiz bünyesinde verilen ortak dersler (Türk Dili, İngilizce, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi) için ücret talep edilmemektedir. 

Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) ve Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (UBYS) nedir, arasındaki farklar nelerdir? Nasıl kullanırım?

ÖYS, uzaktan eğitimde derslerin yürütüldüğü web tabanlı öğrenme ortamıdır. Derslerinize yönelik materyalleri görebildiğiniz, canlı derse katılımın gerçekleştiği, online sınav, anketlerin paylaşıldığı ortamdır. Uzaktan eğitimle alınan dersler öğrenme yönetim sisteminden yürütülmektedir. Sisteme giriş için https://bartin.almscloud.com/ adresini tıklayınız.

UBYS ise; kişisel bilgilerinizi, kayıt yaptırdığınız dersleri,  ders notlarınızı görebildiğiniz bilgi sistemidir. Sisteme giriş için http://ubys.bartin.edu.tr/ adresini tıklayınız.

Her iki ortamın kullanıcı adı ve şifresi farklıdır. Öğrenme yönetim sistemi ye giirş yapmak için gerekli kullanıcı adı ve şifrenizi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden; UBYS kullanıcı adı ve şifrenizi ise Bartın Üniversitesi Öğrenci işleri Daire Başkanlığı’ndan temin edebilirsiniz.  

 

Sisteme giriş yapamıyorum, ne yapmalıyım?

Öğrenme Yönetim Sistemi  (ÖYS)’ne giriş için https://bartin.almscloud.com/ adresini tıklayarak size verilen kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Bu bilgileri Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden temin edebilirsiniz. (İletişim için tıklayınız). Yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için gerekli duyurular sitemizden (duyurular) yapılmaktadır.

 

Uzaktan eğitim Öğrenme Yönetim sistemine giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifremi nasıl alabilirim?

Kullanıcı adı ve şifrenizi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden temin edebilirsiniz. (İletişim için tıklayınız). Yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için gerekli duyurular sitemizden (duyurular) yapılmaktadır.

 

Dersin öğretim elemanıyla nasıl iletişim geçebilirim?

Dersin öğretim elemanına sistem üzerinden mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca ilgili bölüm/program sayfasından öğretim elamanınıza yönelik bilgilerden telefon ve maille iletişime geçebilirsiniz.  

 

Teknik olarak yaşadığım sıkıntılarda kiminle iletişime geçebilirim?

Teknik yaşadığınız sıkıntılar için Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’yle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sistem kullanımıyla ilgili nasıl bilgi edinebilirim?

Sistem kullanımı için web sitemizin “yardım” sekmesinden ilgili yardım videosunu ve kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca teknik destek için Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizle iletişime geçebilirsiniz (İletişim için tıklayınız).